Dopady Superligy na současnou strukturu fotbalu: je ESL stále hrozba?

Dopady Superligy na současnou strukturu fotbalu: je ESL stále hrozba?

Pro značnou část fotbalových fanoušků je potenciál spuštění Superligy naprostou katastrofou. Cítí se být podvedeni skutečností, že se kluby odkládaní od podstaty sportu a směřují k jeho plné komercializaci a manipulaci za účelem vytvoření vyšších výnosů.

Podobným způsobem pro značnou část sázkařů na fotbal je vidina Superligy významným krokem zpět u většiny světových sázkových kanceláří – to platí také pro české sázkové kanceláře, které si za roky vybudovali vysokou různorodost a bohatý program výzev trhu s fotbalovými sázkami.

Příběh…

Poslední dobou byla napsáno na téma tohoto grandiózního plánu vytvoření elitního uzavřené fotbalové ligy hodně článků - tzv. Superligy, na téma stále existujícího a nikdy neopuštěného záměru ji vytvořit, ten ve skutečnosti nikdy nezmizel – tedy minimálně ne z myšlenek tvůrců projektu.

A ačkoliv se plán na rozvoj nové soutěže pro nejlepší fotbalové kluby v Evropě setkat s výrazným nesouhlasem, protesty a velkým zklamáním na straně fanoušků, stále existuje několik zneklidňujících možných důsledků. Existují určité “náznaky” a pokud si jich člověk všimne, dojde k záběru, že Superliga je stále použitelným a možným scénářem do budoucna.

Bez ohledu na to, jak na nápad Superligy pohlíží široká veřejnost, seznam základních akcionářů stále pracuje na způsobech, jak tento plán materializovat a uskutečnit. Ambice projektu leží v tom svést dohromady to nejlepší z nejlepších fotbalových klubů na evropském kontinentu v lize, kde budou svými vlastními pány a budou mít naprostou kontrolu a tento nápad je stále v mysli těch, kteří s ním původně přišli.

Možné důsledky…

Zatímco velká jména evropského fotbalu mohou hodně získat, co se stane s malými kluby, domácími ligami a samozřejmě dozorčí společnosti UEFA a jak na to může reagovat nejlepší sázková kancelář zůstává otázkou. Podívejme se na některé možné důsledky všech těchto bodů, pokud se Evropská Superliga jednoho dne vynoří, aby se stala absolutní a dominantní soutěží.

Hlavní role UEFA může, ale nemusí být omezena. Vzhledem k tomu, že bude Superliga přímo soutěžit a zaměřovat na existující dozorčí orgán, není jasné, zda bude UEFA dále fungovat jako dominantní autorita šampionátů. UEFA prohlásila, že kluby, které se stanou součástí Superligy budou mít zákaz účasti v soutěžích UEFA a dále, že hráči nebudou mít povoleno hrát za národní týmy. Pokud by se tak stalo, uvidíme velké rozdělení mezi kluby, které mají želízka v UEFA a které se rozhodly se oddělit a pracovat na vlastní budoucnosti v současné lize.

Na toto téma je ještě možné dodat, že role UEFA může být napadena také z dalších důvodů, včetně vnímané férovosti finančních regulací a finanční správu výnosů ligy. Ti, kteří stále věří, že Superliga je odpovědí na existující finanční nerovnost argumentují tím, že UEFA nedělá nic pro propagaci velkých klubů a zároveň nijak výrazně nepomáhá malým klubům.

Pokud se zaměříme na malé kluby, ti jsou největšími poraženými celého projektu. Malé kluby budou chudší, zejména pokud se veškerá pozornost strhne na elitní hry mezi největšími kluby kontinentu. Pokud budou proti sobě vzájemně hrát velké kluby v Superlize častěji, přesune se tam zájem jak vysílacích společností, tak publika, malé kluby tak budou opuštěny.

A ačkoliv nyní existuje povědomí o férovosti v možnosti postupu malých klubů v současné lize a kvalifikaci, Superliga potřebu postupu eventuálně vymýtí. Pamatujte na hlavní způsob, jakým má Superliga fungovat: zakládající kluby budou pozívat ostatní kluby ke hrám.

Toto přináší hrozbu snížení jak role, tak postavení domácích šampionátů. Pokud není potřeba kvalifikace, tak jaký je tedy důvod veškeré námahy? Neexistuje žádný záměr, cíl nebo snaha.

Hrozba Superligy pro fotbal je velmi reálná. Nejsou to však samotný sport nebo české sázkové kanceláře, které pocítí její dopady. Je to způsob, jakým je fotbal organizován a strukturován a tyto změny následně nepřímo nicméně skutečně, překroutí fotbal, jak jej známe dnes. Fotbaloví fanoušci možná uvidí více akce od velkých klubů, větší podívanou, ale ve výsledku fotbal samotný prohraje.